Obvezu postojanja blagajne i broja izdanih racuna

Vodimo trgovinu u kojoj se promet evidentira putem blagajne. Kupci često kupuju robu u stranoj valuti, uglavnom u eurima. Je li dodatna evidencija o financijskom iznosu u drugoj valuti?

U ugovoru s čl. 111 par. 3a točka 1 Zakona o porezu na dodanu vrijednost, vođenje evidencije putem blagajne, obveznici PDV-a dužni su od bilo koje prodaje napraviti ispis fiskalnog računa ili računa, a klijentu izdati i tiskani dokument.

U stavku 10. 1. točka 14. Pravilnika o tehničkim uvjetima, također u § 8 st. 1 točke 14 Pravilnika o blagajni, koja uključuje podatke koje treba uzeti u obzir u fiskalnom računu, nužno moramo označiti valutu u kojoj je prodaja registrirana, barem za cjelokupni iznos bruto prodaje.

Glavni kriteriji i tehnički uvjeti koje moraju izvršiti registracijske blagajne evidentiraju se u odjeljku 2. Uredbe o tehničkim uvjetima.

Da, u sjećanje na § 14, st. 1 propisa, program za prodaju u skladištu treba sadržavati funkcija: omogućuje poreznom obvezniku da promijeni naziv valute u kojoj je zabilježena prodaja ili njegova skraćenica, te da unaprijed programira određenu promjenu unosom trenutka i vremena promjene; štedi vrijeme i početak vođenja evidencije prodaje u toj valuti u fiskalnoj memoriji, kao i pretvaranje zbroja iznosa bruto prodaje u druge valute, rezultat konverzije prema tečaju i plaćanje mora biti uneseno na fiskalni račun nakon fiskalnog loga s danom valutom ; pretvorba se mora izvršiti s točnošću od najmanje šest decimalnih mjesta, a rezultat konverzije mora se zaokružiti na dva decimalna mjesta.

Također, za označavanje skraćenice naziva stranih valuta koriste se oznake koje koristi Poljska poljska banka.

Stoga, ako porezni obveznik ima cilj prodati materijale u svijesti potrošača koji plaćaju vrijednost u stranim valutama, onda u načelu moraju imati blagajnu, opremljenu s ulogom koja će omogućiti konverziju tečaja.

Iz forme koja je postala pojam u pitanju možemo zaključiti da se stopa za kupljene proizvode planira živjeti u eurima, u razdoblju kada će vrijednost slučaja biti formulirana u zlotima. Propisi koji obuhvaćaju PDV ne reguliraju pitanje kojega tečaja moramo usvojiti za pretvaranje iznosa zlota u euro.